QSTE420TMje termomechanicky valcovaná mikro-legovaná oceľ s garantovanou minimálnou medzou klzu 420 MPa. Je to ťažný kôň na tvárnenie za studena z rodiny konštrukčných ocelí pre automobilový priemysel - určený pre karosériu-v-bielej farbe, nosníky podvozku a bezpečnostné komponenty, kde musí vysoká pevnosť existovať spolu s dobrou tvarovateľnosťou a zvárateľnosťou. Tu je úplný technický profil triedy s overenými údajmi a návodom na spracovanie.
Kľúčové poznatky
- Medza klzu rovná alebo väčšia ako 420 MPa, pevnosť v ťahu 480–620 MPa.Toto sú -dodané hodnoty (termomechanicky valcované) podľa SEW092 / EN 10149-2. Nie je potrebné žiadne následné tepelné spracovanie.
- Ekvivalent k S420MC (EN 10149-2), číslo materiálu 1.0980.Zodpovedá tiež NFA E420D, UNI FeE420TM, ASTM 060XLK a čínskemu HR420F (GB/T 20887).
- Mikro{0}}legovanie s Nb, V, Tiposkytuje zjemnenie zrna a spevnenie precipitácie bez ohrozenia zvárateľnosti.
- Typické automobilové aplikácie:rámy karosérie, nosníky dverí, strešné nosníky, nosníky podvozku, komponenty zavesenia a konštrukcie pohlcujúce energiu- kolízie.
- Dostupný rozsah hrúbky:typicky 1,2–16 mm (za tepla-valcovaný morený zvitok/plech). Šírka až ~1 600 mm.
- Dobrá zvárateľnosťso štandardným MIG/MAG a odporovým bodovým zváraním. Odporúča sa nízky tepelný príkon a riadená interpass teplota (menej alebo rovnajúcej sa 200 stupňom).
1. Čo je QSTE420TM a kde sa nachádza v rodine Steel
QSTE420TM patrí do rodiny termomechanicky valcovaných jemnozrnných- ocelí určených na tvárnenie za studena. Označenie sa delí takto:Q= zhášanie/kvalita,St= oceľ,E= minimálna medza klzu (420 MPa),TM= termomechanicky zvinuté. Pochádza z nemeckej špecifikácie SEW092, hoci sa na ňu teraz bežne odkazuje v rámci Q/BQB 310 (podniková norma Baosteel) a krížové{4}}odkazy na normu EN 10149-2 S420MC.
Na rozdiel od kalených-a{1}}kalených ocelí dosahujú ocele TM svoje vlastnosti riadeným valcovaním a precipitáciou mikro-zliatin počas chladenia. Jemnozrnná štruktúra (zvyčajne ASTM 10–12) poskytuje atraktívnu kombináciu: pevnosť dostatočne vysoká na zníženie hrúbky sekcie a hmotnosti vozidla, ale ťažnosť a tvárnosť dostatočne dobrá na lisovanie, ohýbanie a kreslenie zložitých automobilových tvarov.
2. Chemické zloženie
| Prvok | QSTE420TM (SEW092 / Q/BQB 310) | S420MC (EN 10149-2) | Poznámky |
|---|---|---|---|
| C, max | 0.12 | 0.12 | Nízky obsah uhlíka pre zvárateľnosť |
| Si, max | 0.50 | 0.50 | Deoxidátor; prebytok poškodzuje kvalitu povrchu |
| Mn, max | 1.60 | 1.60 | Solídny-posilňovač riešení |
| P, max | 0.030 | 0.025 | Nečistota; EN limit je užší |
| S, max | 0.025 | 0.015 | Nečistota; ovplyvňuje tvárnosť |
| Al, min | 0.015 | 0.015 | Rafinér a deoxidátor obilia |
| Nb, max | 0.09 | 0.09 | Zjemnenie zŕn a zrážanie |
| V, max | 0.20 | 0.20 | Zosilnenie zrážok |
| Ti, max | 0.15 | 0.15 | Zušľachťovanie zŕn prostredníctvom precipitátov TiN/TiC |
Zdroj: SEW092, Q/BQB 310-2009, EN 10149-2:2013. Prvky mikrozliatiny Nb, V a Ti sa môžu pridávať jednotlivo alebo v kombinácii. "max" hodnoty sú jednotlivé maximá; "min" hodnoty sú jednotlivé minimá.
Filozofiu mikro{0}}zlievania, ktorá stojí za QSTE420TM, sa oplatí pochopiť: niób (Nb) zvýrazňuje hranice austenitových zŕn počas valcovania za tepla, čím vytvára jemnú konečnú veľkosť zŕn. Vanád (V) a titán (Ti) vytvárajú počas chladenia jemné zrazeniny karbidu/nitridu, ktoré zvyšujú pevnosť disperzným kalením. Pretože uhlík je udržiavaný pod 0,12 %, uhlíkový ekvivalent (CEV) zostáva dostatočne nízky na to, aby bola v typických hrúbkach dobrá zvárateľnosť bez predhrievania.
3. Mechanické vlastnosti
| Nehnuteľnosť | Hodnota | Podmienka |
|---|---|---|
| Medza klzu ReH, min | 420 MPa | Všetky hrúbky, priečne |
| Pevnosť v ťahu Rm | 480–620 MPa | Všetky hrúbky, priečne |
| Predĺženie A80, min | 16% | Hrúbka < 3,0 mm |
| Predĺženie A5, min | 19%(závisí od zdroja-: až 21 %) | Hrúbka Väčšia alebo rovná 3,0 mm |
Pomer prieťažnosti-k{1}}ťahu približne 0,68–0,88 znamená, že QSTE420TM má užitočnú pracovnú-kapacitu vytvrdzovania po prieťažnosti -, ktorá je dôležitá pre absorpciu energie pri nehodách. Minimálne predĺženie 16–19 % potvrdzuje primeranú ťažnosť pre ohýbanie za studena a mierne preťahovanie.
4. Ekvivalentné známky naprieč štandardmi
| Štandardné | Označenie stupňa | Číslo materiálu |
|---|---|---|
| SEW092 (Nemecko) | QStE420TM | 1.0980 |
| EN 10149-2 (Európa) | S420MC | 1.0980 |
| Q/BQB 310-2009 (Baosteel) | QStE420TM | - |
| NFA 36-231 (Francúzsko) | E420D | - |
| UNI 8890 (Taliansko) | FeE420TM | - |
| ASTM (USA) | 060XLK | - |
| BS 1449 (Spojené kráľovstvo) | HR50F45 | - |
| GB/T 20887.1-2007 (Čína) | HR420F | - |
Krížový{0}}odkaz zostavený z SEW092, EN 10149-2 a technických údajov dodávateľa ocele. Poznámka: GB/T 20887 HR420F môže mať mierne rozdiely v zložení. Pre aplikácie špecifické pre rám/podvozok si pozrite GB/T 3273 stupeň 420L ako súvisiaci, ale nie identický stupeň.
5. Automobilové aplikácie
| Oblasť aplikácie | Špecifické komponenty | Prečo QSTE420TM |
|---|---|---|
| Telo-v-bielej farbe | Rámy karosérie, nosníky dverí, strešné lyžiny, vnútorné panely kapoty | vysoký pomer pevnosti-k-hmotnosti; za studena-tvarovateľné do zložitých tvarov |
| Bezpečnostné konštrukcie | Výstuhy B-stĺpikov, nosníky bočného nárazu, nosníky nárazníkov | Predvídateľná absorpcia energie; dobrá práca-spevnenie po výnose |
| Podvozok a odpruženie | Nosníky podvozku, priečniky, závesné ramená, pomocné rámy | Odolnosť proti únave; zvárateľné s inými druhmi HSLA |
| Zaťaženie- | Rámové koľajnice nákladných automobilov, nosníky prívesov, konštrukčné konzoly | Výťažnosť 420 MPa umožňuje zníženie prierezu v porovnaní s mäkkou oceľou |
Zoznam aplikácií založený na dokumentácii k závodu s otvoreným{0}}zdrojom a praxi v automobilovom priemysle.
6. Pracovný postup spracovania - Krok za krokom
6.1 Príprava materiálu
Overte prichádzajúci zvitok alebo list podľa osvedčenia o skúške mlyna (MTC): potvrďte triedu (QSTE420TM alebo S420MC), tepelné číslo, chemické zloženie v rámci špecifikácií a mechanické vlastnosti. Skontrolujte povrch z hľadiska mierky, kvality morenia a rozmerových tolerancií (hrúbka, šírka, rovinnosť). V prípade moreného a naolejovaného (P&O) materiálu skontrolujte, či je olejový film neporušený, aby ste zabránili hrdzi pri preprave.
6.2 Rezanie
QSTE420TM can be cut by shearing (guillotine) for straight-line cuts, laser cutting for complex profiles, or plasma cutting for thicker gauges (>6 mm). Laserové rezanie je preferované pre výrobné diely, pretože úzka tepelne-ovplyvnená zóna (HAZ) minimalizuje vytvrdzovanie hrán. Ak sa pri hrúbkach nad 8 mm používa plazmové rezanie, pred tvarovaním za studena obrúste reznú hranu, aby ste odstránili nitrid{5}}spevnenú vrstvu.
6.3 Tvarovanie za studena
Tu si QSTE420TM zaslúži svoje označenie. Jemnozrnná-mikroštruktúra umožňuje:
- Ohýbanie:Minimálny polomer ohybu ~1,0–1,5t (kde t=hrúbka plechu) pre 90-stupňové ohyby priečne k smeru valcovania. Ohýbanie rovnobežne so smerom valcovania môže vyžadovať o niečo väčší polomer (1,5–2,0 t).
- Razenie / hlboké kreslenie:Vhodné pre stredné hĺbky ťahu. Pri hlbokom ťahaní zvážte dvojité-stlačenie a dostatočnú silu držiaka polotovaru, aby ste zabránili pokrčeniu. N-hodnota materiálu (exponent-vytvrdzovania práce) je zvyčajne okolo 0,13–0,15.
- Stretch formovanie:Dobrý výkon v rámci limitov predĺženia. Odpruženie je výraznejšie ako pri mäkkej oceli - zodpovedajúcim spôsobom kompenzuje geometriu lisovnice.
- Tvarovanie valcov:Výborne. Rovnomerné predĺženie a konzistentná medza klzu medzi zvitkami robia z QSTE420TM-vhodný na valcovanie-vytvarované pozdĺžne prvky.
6.4 Zváranie
QSTE420TM je ľahko zvárateľný. Odporúčané postupy:
- MIG/MAG (GMAW):ER70S-6 alebo ekvivalentný plniaci drôt. CO&sub2; alebo Ar/CO&sub2; zmiešaný ochranný plyn. Udržujte tepelný príkon pod ~1,5 kJ/mm.
- Odporové bodové zváranie:Štandardné parametre pre HSLA oceľ ekvivalentnej hrúbky. Sila elektródy a čas zvárania môžu vyžadovať mierne úpravy z nastavení mäkkej ocele.
- Interpass teplota:Neprekračujte 200 stupňov. Nadmerný prívod tepla hrubne zrno v HAZ a môže zhoršiť pevnosť aj húževnatosť.
- Nevyžaduje sa predhrievaniepre hrúbky pod ~10 mm pri teplote okolia.
6.5 Povrchová úprava
Po tvarovaní a zváraní môže komponent prijať:
- Odmasťovanie a fosfátovanie:Štandardná predbežná úprava automobilov pred e-lakovaním / lakovaním.
- E-povlak (katódové elektrolytické vylučovanie):Primárna ochrana proti korózii pre karosériu-v-bielych komponentoch.
- Práškové lakovanie alebo mokré lakovanie:Pre podvozok a viditeľné konštrukčné diely.
- Žiarové-zinkovanie:Možné, ale všimnite si, že obsah Si (max. 0,50) je prijateľný; nadmerné množstvo Si môže spôsobiť hrubé, krehké vrstvy zinku.
6.6 Montáž a kontrola
Zostavte tvarované a zvárané komponenty skrutkovaním, nitovaním alebo ďalším zváraním. Vykonajte kontrolu rozmerov podľa plánu kontroly.
Kľúčové kontroly: integrita zvaru (vizuálna + periodická makro-sekcia), rozmerová zhoda (CMM alebo meradlo), povrchová úprava (žiadne trhliny, žiadne nadmerné okuje). Kvôli bezpečnosti-kritických dielov overte mechanické vlastnosti na svedkom kupóne spracovanom s výrobnou dávkou.
7. Objednávanie QSTE420TM - Čo špecifikovať
Keď posielate RFQ pre QSTE420TM, uveďte tieto položky, aby ste sa vyhli nejednoznačnosti:
- Trieda a štandard:"QSTE420TM podľa SEW092" alebo "S420MC podľa EN 10149-2"
- Rozmery:Hrúbka × šírka × dĺžka (mm), alebo ID/OD cievky a rozsah hmotnosti cievky
- Stav povrchu:Za tepla-valcované morené a olejované (P&O) alebo ako-valcované (ak sa odstraňovanie vodného kameňa bude vykonávať po prúde)
- Stav okraja:Okraj frézy alebo orezaný/rozrezaný okraj
- množstvo:Tony alebo počet listov/zvitkov
- Aplikácia:Pomáha továrni optimalizovať mikro{0}}zlievanie v rámci okna špecifikácií
- Certifikácia:EN 10204 3.1 (štandardné MTC) alebo 3.2 (s kontrolou tretej-strany)
Často kladené otázky
Aký je rozdiel medzi QSTE420TM a S420MC?
QSTE420TM (SEW092) a S420MC (EN 10149-2) sú ekvivalentné triedy. Obidve sú termomechanicky valcované mikrolegované ocele s minimálnou medzou klzu 420 MPa a pevnosťou v ťahu 480–620 MPa. QSTE420TM pochádza z nemeckej špecifikácie SEW092; S420MC je európske označenie EN. Pre obe platí číslo materiálu 1.0980. Limity chemického zloženia a mechanické vlastnosti sú v podstate totožné.
Dá sa QSTE420TM zvárať pomocou štandardných metód oblúkového zvárania?
áno. QSTE420TM má dobrú zvárateľnosť bežnými metódami vrátane MIG/MAG (GMAW), TIG (GTAW) a odporového bodového zvárania. Keďže ide o mikro-legovanú jemnozrnnú- oceľ, odporúča sa nízky tepelný príkon a kontrolovaná interpass teplota (zvyčajne pod 200 stupňov ), aby sa zachovala jemnozrnná -mikroštruktúra v tepelne-ovplyvnenej oblasti. Predhrievanie sa vo všeobecnosti nevyžaduje pri hrúbkach pod 10 mm.
Aké sú hlavné automobilové aplikácie QSTE420TM?
QSTE420TM sa používa pre konštrukčné a bezpečnostné-kritické automobilové komponenty: rámy karosérie, nosníky dverí, strešné nosníky, konštrukcie kapoty, nosníky podvozku, komponenty zavesenia kolies, priečniky a diely- pohlcujúce energiu nárazu. Vďaka kombinácii vysokej medze klzu (viac alebo rovnajúcej sa 420 MPa) a dobrej tvarovateľnosti za studena je vhodný pre dizajny s optimalizovanou hmotnosťou-, ktoré musia spĺňať normy bezpečnosti pri náraze.
Vyžaduje QSTE420TM po tvarovaní tepelné spracovanie?
Vo všeobecnosti nie. QSTE420TM je navrhnutý na tvárnenie za studena v stave, v akom je -dodaný (termomechanicky valcovaný). Svoje mechanické vlastnosti dosahuje skôr riadeným valcovaním a vyzrážaním mikro-zliatiny než následným tepelným spracovaním. Ak však tvárnenie vyžaduje nadmernú prácu za studena alebo ak sa vykonáva zváranie, môže sa použiť žíhanie na odstránenie napätia pri teplotách nižších ako 580 stupňov, aby sa predišlo ovplyvneniu mechanických vlastností.
Aké čínske normy pokrývajú ekvivalentné triedy QSTE420TM?
QSTE420TM je uvedený v norme Baosteel Q/BQB 310-2009 (nepretržite za tepla-valcované oceľové plechy a pásy pre automobilové konštrukčné použitie). V čínskom národnom štandardnom systéme GB/T 20887.1-2007 pokrýva HR420F ako ekvivalentnú triedu pre za tepla-valcované vysoko{11}}oceľové plechy na tvárnenie za studena v automobilových aplikáciách. GB/T 3273 sa vzťahuje na oceľové plechy valcované za tepla pre automobilové rámy, kde sa môžu použiť podobné vysokopevnostné triedy ako 420L pre rámové aplikácie.
Referencie
- SEW092 - za tepla-valcované výrobky zo zvárateľných jemnozrnných ocelí na tvárnenie za studena (pôvodná nemecká špecifikácia pre QSTE420TM).
- EN 10149-2:2013 - Ploché výrobky valcované za tepla vyrobené z vysokopevnostných ocelí na tvárnenie za studena. Časť 2: Dodacie podmienky pre termomechanicky valcované ocele.
- Q/BQB 310-2009 - Baosteel Enterprise Standard: Oceľové plechy a pásy valcované za tepla-pre automobilové konštrukčné použitie.
- ThyssenKrupp Steel Europe - Informácie o produkte HSM 420 / S420MC (presná oceľ).
- ESB Group - Mikro-legovaná oceľ valcovaná za tepla- S420MC na tvárnenie za studena.
- Gnee Steel (Tianjin) Co., Ltd. - Informácie o spoločnosti a produktoch.
Všetky údaje o chemickom zložení a mechanických vlastnostiach vyššie boli overené podľa citovaných zdrojov a noriem k augustu 2026. Pokyny na spracovanie predstavujú najlepšiu prax v odvetví a môžu sa líšiť v závislosti od konkrétneho zariadenia a geometrie dielu.
Potrebujete QSTE420TM / S420MC zvinutý alebo narezaný-na-dĺžku?
Pošlite svoju špecifikáciu: triedu, hrúbku, šírku, množstvo a miesto určenia. Cenovú ponuku vraciame do 24 hodín.
Odoslať dopyt / získať cenovú ponuku
Alebo e-mailom info@gneesteels.com · WhatsApp +86 15824687445



Zrieknutie sa zodpovednosti: Tento článok slúži len na všeobecné technické informácie a nepredstavuje technické poradenstvo ani poradenstvo pri obstarávaní. Hodnoty chemického zloženia a mechanických vlastností sú odvodené z publikovaných noriem a údajových listov dodávateľov k augustu 2026. Vždy overte zhodu s príslušnou špecifikáciou prostredníctvom certifikátu o skúške mlyna (EN 10204 3.1 alebo 3.2) pre vašu konkrétnu objednávku. Spoločnosť Gnee Steel (Tianjin) Co., Ltd. neposkytuje žiadne vyhlásenia týkajúce sa presnosti- referencií tretích strán. Parametre spracovania sú všeobecné pokyny; potvrďte si to u svojho výrobného inžinierskeho tímu pre konkrétne diely a nástroje.




